چهارشنبه ۲ تیر۱۳۸۹

نامهای زیبای اسلامی

رهنمود هایی برای انتخاب نام نیک برای نوزاد 

الف : طبق فرمایش رسول اکرم(ص) بهترین اسامی  عبدالله و عبدالرحمن وآنچه که به یکی از نامهای خداوند اضافه شده باشد مانند عبدالرحیم ، عبدالملک ، عبدالسلام  و مانند آن که نمایانگر توحید و یکتاپرستی است . هدف از انتخاب این اسامی ، آنست که ذکر خدا (جل جلاله ) در مسائل روزمره انسان داخل شود و تداوم یابد تا اینکه هر یک از آن اسامی ،زبانی گردد که پیوسته دیگران را به سوی حق و حقیقت فرا خواند.

همچنین والدین نام نیک را از اسامی پیامبران و رسولان و بندگان صالح و نیکو کار خدا (جل جلاله ) برای نامگذاری فرزندان خود انتخاب کنند ، وباید قصد والدین از انتخاب چنین اسامی ، ابراز محبت و زنده نگاهداشتن اسامی آنان باشد، و همچنین نیتشان تقرب جستن به پروردگار (جل جلاله) و اقتداء نمودن به سنت پیامبر (ص) ودستورات خدا (جل جلاله) باشد.

ب: اسم کوتاه و روان باشد طوریکه تلفظ نمودنش سهل و آسان و همچنین جذاب و دلنشین باشد.

ج: دارای معنی زیبا و متناسب حال مسمی باشد بگونه ای که هویت دینی ، مذهبی و قومی او را بشناساند.

الحمد لله در جامعه ما مردم خوب ما ،دیگر از فرهنگ اجانب پیروی نمی کنند و نامهایی که با فرهنگ  وآیین خود مطابقت ندارد را انتخاب نمی کنند، بلکه دنبال نامهای هستند که با فرهنگ و آیین خو د همخوانی داشته باشد وتماسهای زیادی در این زمینه داشته ایم ، لذا صلاح  برآن دیدم که این مجموعه اسامی را ،در وبلاک خودم در اختیار آنان بگذارم تا علاقمندان بتوانند از آن بهتر استفاده نمایند.

سئوال: آیا جائزاست فرزندان خود را با نام خداوند (ج) نامگذاری کرد؟

جواب: برخی از اسماء الحسنی طوری هستند که درقرآن  وسنت برای غیر الله، هم استعمال شده اند و برخی دیگر استعمالشان برای غیرالله از قرآن وسنت ثابت نیست بنابرین نامهایی که استعمالشان ازروی قرآن وسنت برای غیرالله ثابت است آن نامها را می توان برای دیگران هم استعمال نمود مانند : رشید، رحیم، علی، کریم، عزیز، واسمهایی از این قبیل.

اما آن نامهایی که استعمالشان برای غیرالله از قرآن و سنت ثابت نیست ،آن نامها مختص بذات الله تعالی میباشند لذا استعمالشان  بغیر از الله برای دیگران جائز نمی باشد وحرام است مانند : رحمن، سبحان، رزّاق، خالق،غفار، قدّوس، وغیره . متاسفانه امروزه اکثر مسلمانان دچار این اشتباه بزرگ می باشند، وکسانیکه نامهایی  مانند عبدالرحمن، عبدالخالق، عبدالرزّاق، عبدالغفّار ونامهایی از این قبیل دارند می آیند طوری استعمال میکنند که جزء اول آنها را حذف کرده وجزء آخر آنها را استعمال می کنند مانند: رحمن، رزّاق غفّار، استعمال همه این نامها باین صورت ناجائز وحرام می باشد، هر چقدر این نامها را به این کیفیت استعمال کنند به همان اندازه مرتکب گناه کبیره خواهند شد، حتی شنونده هم از این گناه مبرا نیست، بنابر این هرگاه افرادی را دیدیم که این اسمهای الهی را اینطوری استعمال می کنند به آنها گوشزد کنیم که این طرز استعمال اشتباه می باشد.

 مرجع: نفع المفتی والسائل تألیف عبدالحی لکنوی

تفسیرالرازی سوره اعراف آیه۱۸۰

تفسیر معارف القرآن سوره اعراف آیه۱۸۰

مجمع الانهر باب الفاظ الکفر

 

 

 

  

نوشته شده توسط عرفان در 21:55 |  لینک ثابت   •